Somali Cumhurbaşkanı’ndan oğluna tavsiye: Türkiye’ye dön, adalete teslim ol

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud, İstanbul’da motosiklet sürücüsü Yunus Emre Göçer’e arkadan çarpmıştı.

Ağır yaralanan Göçer, tedavi gördüğü hastanede 6 gün sonra hayatını kaybetmişti. Kaza sonrası ise, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Shekh Mahmud’un yurt dışına kaçtığı belirlendi.

BABASI, SOMALİ CUMHURBAŞKANI İLK KEZ KONUŞTU

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud’un karıştığı ölümlü kazayla ilgili ilk kez konuştu.

Amerikan ajansı Associated Press’e (AP) konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, oğlunun kaza sonrasında Türkiye’den kaçmadığını, iş için ülkesine dönmesi gerektiğini savundu. Oğlunun çarpışma sonrası kaza mahallinden ayrılmadığını ve ardından günlerce İstanbul’da kaldığını belirten Şeyh Mahmud, “Bu bir kazaydı. Kaçmadı. Bu olayla ilgili bir avukat tuttu. Ve hakkında bir yakalama kararı yoktu.” dedi.

“TÜRKİYE’YE DÖNÜP TESLİM OLMASINI TAVSİYE ETTİM”

Oğlunun Türkiye ile bağlantısının sürdüğünü belirten Şeyh Mahmud, kendisine geri dönüp yargıya teslim olması tavsiyesinde bulunduğunu belirterek, “Geri dönüp adalete teslim olmasını söylüyorum. Ama sonuçta o bir yetişkin ve bu onun vereceği bir karar. Ben dönmesi tavsiyesinde bulunuyorum.” dedi.

“KURYENİN AİLESİYLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUM”

Kazada yaşamını yitiren 38 yaşındaki moto kurye Yunus Emre Göçer’in ailesine başsağlığı dileklerini ileten Somali Cumhurbaşkanı, “Kendilerine nasıl ulaşabileceğimi bilmiyorum. Sizin vesilenizle başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Kayıplarının acısını paylaşıyoruz. Kayıpları için üzgünüz.” dedi.

OLAY NASIL GELİŞTİ?

Somali Cumhurbaşkanı’nın 40 yaşındaki oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud, 30 Kasım’da İstanbul Aksaray istikametine doğru giderken önünde bulunan moto kurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ağır yaralanmasına neden olmuştu.

Olay sonrasında polis ekiplerince gözaltına alınarak karakola götürüldükten sonra akşam saatlerinde serbest bırakılmıştı.

Mahmud, 2 Aralık’ta hava yoluyla Türkiye’den ayrılırken, 38 yaşındaki Göçer ise 6 Aralık günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Şüpheliye yönelik suç unsuru “taksirle yaralama”dan “taksirle ölüme sebebiyet verme”ye dönüşürken hakkında yakalama kararı 8 Aralık’ta çıkarıldı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul’da karıştığı ölümlü kazanın ardından yurt dışına çıkan Somali liderinin oğlunun önümüzdeki günlerde yargılama sürecine katılmak üzere Türkiye’ye gelmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Bakan Tunç, “Bizim önceliğimiz vatandaşımızdır. Vatandaşımızın hakkını korumak bizim vazifemizdir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x