Maymun Çiçeği Nedir, Nasıl Bulaşır? Mpox Türkiye’de Görüldü Mü?

Japonya Sağlık bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Saitama Eyaleti’nde yaşayan 30’lu yaşlarındaki bir adamın ülkedeki maymun virüsü kaynaklı ilk ölüm olduğunu açıkladı.

Hastaya Eylül ayında yerel bir hastanede mpox teşhisi konuldu ve iki ay sonra öldü. Yurt dışı seyahat öyküsü yoktu.

Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir?

Hastalık yüksek ateşe, baş ağrısına ve şişmiş lenf düğümlerine neden olur ve bunu yüzde ve vücudun diğer kısımlarında kabarcıklara benzeyen döküntüler izler. Geçmiş zamanda yaşanmış çiçek hastalığı izlerine benzer bir

Çoğu kişi iki ila dört hafta içinde kendi kendine iyileşirken, çocuklar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler özellikle semptomların şiddetli hale gelme riski altındadır.

WHO’ya göre 2022 Ocak ayından 2023 Eylül ayına kadar dünya çapında 90.000’den fazla vaka ve 157 ölüm bildirildi; Asya’da geçen Mart ayından bu yana bilinen enfeksiyonlarda bir artış görüldü.

Maymun Çiçeği Nasıl Bulaşır?

Hastalık insanlara virüsü taşıyan hayvanlardan, insanlardan veya virüs bulaşmış materyallerden çizik, ısırık, damlacık, gözyaşı gibi vücut sıvıları ve solunum yoluyla geçebiliyor. Hastalık insandan insana ise en çok uzun süreli yüz yüze yakın temas sonucunda solunum damlacıkları aracılığıyla geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x