Kayyım Kürtçe tabelayı kaldırdı

Diyarbakır’ın Bismil ilçe belediyesi kayyımı, ilçeye bağlı Selet (Salat) Mahallesi girişinde yer alan “Hûn bi xêr hatin” (Hoş geldiniz) yazılı Kürtçe tabelayı kaldırıp, yerine “Yukarı Salat Mahallesine hoş geldiniz, Bismil’de mutluyum” yazılı tabela dikti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, yine Kürtçe olan “Selet” ile “Seleta jor” yazılı tabelaları da kaldırılıp yerine “Yukarı Salat” ve “Aşağı Salat” tabelaları dikildi. Büyükşehir Yasası’ndan önce belde olan mahalleye, 2015 yılında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) döneminde “Hûn bi xêr hatin” tabelası asılmıştı. Görevden alınarak yerine kayyım atanan Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, Kürtçe tabelaların sökülmesine tepki gösterdi.

AYAZ: İNKAR POLİTİKALARININ YANSIMASI

Orhan Ayaz, tabelanın sökülmesinin inkar politikalarının bir yansıması olduğunu söyledi. İktidarın Kürt diline yönelik tahammülsüzlüğünün devam ettiğini belirten Ayaz, “Kürt sorununda güvenlikçi politikalar dışında hiçbir siyasal ajandası olmayan iktidar, kayyım uygulamaları ile 100 yıllık cumhuriyetin demokrasi tarihinde var olan sınırlı sayıda demokrasi kazanımlarını da ortadan kaldırmıştır” dedi.

‘İNKÂRCI ZİHNİYETE KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Kayyım zihniyetinin “talan zihniyeti” olduğunu söyleyen belirten Ayaz, “Halkın iradesinin gasp edilmesi sonucu yerel yönetimlere atanan kayyımların icraatları hemen hemen her yerelde aynıdır. Bir halkın kimliğinin, kültürünün, dilinin ve tüm değerlerinin ret, inkar, imha ve asimilasyona tabi tutulması uygulamalarının faşist iktidarları yeterince tatmin etmediği görülmüştür. Bu bağlamda çöktürme planlarının devreye konduğu ve nihayetinde halkımızın iradesinin de yok sayıldığı, gasp edildiği, demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen kayyım politikalarının devreye konduğu bu tarihsel süreçte, bu faşizan uygulamanın irade gaspı memurları olan kayyımların ibretlik ve yüz karası uygulamalarını başta halkımız ve demokrasi güçleri olmak üzere ibretle izlemektedir. Bu akıllara ziyan uygulamaların garabet örnekleri ilçemiz Bismil’de yıllardır uygulanmaktadır. Bu inkârcı zihniyete karşı mücadelemiz sürdü, sürmeye de devam edecek” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x