İsveç bayrağı, NATO karargâhında göndere çekildi

İsveç, NATO’ya resmen katıldı. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Karargahı’nda düzenlenen törende, İsveç bayrağı göndere çekildi.

4 Nisan 2023’te resmen NATO üyesi olan Finlandiya’nın ardından İsveç, hükümetlerarası örgütün 32’nci üyesi oldu.


İsveç Veliaht Prensesi Victoria, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson (Sağda)

 

1 senelik İsveç çıkmazı sona erdi; Türkiye’den Stockholm’e NATO üyeliği için vize

Türkiye, yaklaşık 1 yıllık itirazın ardından İsveç’in NATO’ya üyeliğini onayladı. TBMM’de Meclis Genel Kurulu’nda İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi üzerindeki görüşmeler 24 Ocak’ta tamamlandı ve teklif onaylandı. Meclis’ten geçen kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 25 Ocak’ta Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

AKP, MHP, CHP ve DEVA Partisi İsveç’in NATO üyeliğine “evet” oyu verirken; İyi Parti, DEM Parti, Saadet Partisi ve Hüda-Par ve TİP’ten oylamaya katılan vekiller “hayır” oyu verdi. 

TIKLAYIN | Genel Kurul’dan onay çıktı: TBMM’den İsveç’e NATO vizesi!

ABD, orijinal belgeleri görmek istedi

Bu gelişmelerin ardından 2021 yılından beri ABD ile ikili ilişkilerin en önemli gündem maddelerinden biri olan ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda bir pazarlık unsuruna dönüşen F-16’ların Türkiye’ye satışı ile ilgili sürece gözler çevrildi.

Gözler Ankara-Washington hattına çevrilirken Türkiye’nin F-16 sürecini başlatmak için Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılım belgelerini depozitör ülke olan ABD’ye sunması gerektiği öğrenildi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Reuters’a yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanlığı’nın Kongre’ye F-16 konusunda resmi bildirimi yapması için belgelerin Washington’a teslim edilmesini bekleyeceğinin sinyallerini vermişti. Flake, “Karar Washington’a sunulur sunulmaz (F-16’lar için) resmi bildirim yapılacaktır” demişti.

TIKLAYIN | ABD Büyükelçisi’nden “Önce İsveç’i Washington’a resmen bildirin, F-16 için adımı hemen atalım” mesajı

TIKLAYIN | Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO vizesini onayladı; F-16 bildirimi için belgelerin Washington’a gitmesi bekleniyor

TBMM süreci 16 Kasım’da başlamıştı

İsveç ve Finlandiya 18 Mayıs 2022’de NATO üyeliğine başvurmuştu. Türkiye önce her iki ülkeyi de veto etmiş, ardından Finlandiya’nın üyeliğini onaylamıştı. Türkiye, İsveç’i bekletmesine “Kuran yakma eylemleri ve terörist grupları korumasını” gerekçe göstermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Ekim 2023’te İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü’nü imzalayarak Meclis’e göndermişti.

Türkiye, İsveç ve NATO’nun üçlü görüşmesi sonrası yapılan açıklamada, Türkiye’nin, İsveç’in NATO’ya Katılım Protokollerini TBMM’ye sevk edeceği, İsveç’in de Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecinin canlandırılması konusundaki çabaları destekleyeceği bildirilmişti.

İsveç’in NATO’ya üyeliğine ilişkin protokol, Dışişleri Komisyonu’nda 16 Kasım’da gündeme gelmişti. Toplantıda karar çıkmazken, komisyondaki görüşmelerin belirlenecek yeni bir tarihte devam edeceği belirtilmişti.

Katılım Protokolü Meclis Dışişleri Komisyonu’nda 26 Aralık’ta kabul edilmişti.

Dünya basınında

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times (NYT), İsveç’in NATO üyeliğinin ittifaka potansiyel askeri operasyonlar için kuzeyde çok geniş bir alan sağlayacağını; ayrıca Stokholm’ü de NATO’nun koruma şemsiyesi altına alacağını hatırlattı. 

ABD merkezli haber ajansı Associated Press de TBMM’nin onayıyla İsveç’in NATO üyeliğinin önündeki büyük bir engelin kalktığını vurguladı.

Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine PKK ile bağlantıları sebebiyle karşı çıktığını hatırlatan AP, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay’ın, “İsveç anti-terör yasalarını güncellediğini, PKK’nın finansal faaliyetlerini engellediğini, bir terör şüphelisini tutukladığını ve birini de iade ettiğini” söylediğini abonelerine aktardı.

ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesi, İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasının “Rusya’nın Ukrayna’nın işgali karşısında ittifakın tarihi genişlemesinin önündeki son engellerden birinin kalkması” olarak nitelendirdi.

Erdoğan’ın hem Finlandiya’nın hem de İsveç’in NATO’ya girişini engellemekle tehdit etmesiyle başlayan süreci “Türkiye ile Batılı güçler arasındaki diplomatik açmaz” olarak tanımlayan gazete, son olarak İsveç’in üyeliğinin onaylanmasıyla bu açmazın sona erdiğini yazdı.

TIKLAYIN | TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması dünya basınında: Erdoğan’ın ‘U dönüşü’

Rusya: Türkiye’nin, İsveç’in NATO’ya katılımına onayı kendi egemen kararı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Peskov, Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasını “Türkiye’nin kendi egemen kararı” olarak nitelendirdi. 

Türkiye’nin Kuzey Atlantik İttifakı’nın bir üyesi olduğunu hatırlatan Peskov, “Bu çok açık bir gerçek. Ankara’nın bu ittifak konusunda kendi yükümlülükleri var, kendi müzakere süreçleri var” ifadelerini kullandı. Peskov, “Bu, Türkiye’nin egemen kararıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Macaristan’dan onay 

Macaristan Ulusal Meclisi, İsveç’in NATO’ya katılımını onayladı.

Macaristan Parlamentosu’nda yapılan oylamada 188 lehte, 6 aleyhte oy kullanıldı. 

Başbakan Viktor Orbán‘ın hükümeti, İsveç’in Temmuz 2022’de NATO’ya girişini onaylama protokollerini sunmuştu. Ancak iktidar partisi milletvekillerinin muhalefeti üzerine süreç durdurulmuştu. 

Yeni ülkelerin üyeliğe kabulü için tüm NATO üyeleri arasında oybirliğinin sağlanması gerekiyordu. Geçen ay Türkiye’nin onay vermesinin ardından Macaristan da 31 üyeden sonuncusu olarak İsveç’in NATO’ya katılımını onaylamış oldu. 

TIKLAYIN – İsveç resmen NATO üyesi oldu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x