Fed faiz kararını açıkladı

AA

Küresel piyasalarda gözler Fed’e çevrilmişti.

Beklenen karar açıklandı.

Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Karar oy birliğiyle alındı

İki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından Fed’den yapılan açıklamada, oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Son göstergelerin ekonomik aktivitenin sağlam bir hızla genişlediğine işaret ettiği bildirildi.

İstihdam kazanımlarının geçen yılın başından bu yana yavaşladığı ancak güçlü kalmayı sürdürdüğü aktarılan açıklamada, işsizlik oranının düşük seyrettiği, enflasyonun da düşmesine karşın yüksek kalmaya devam ettiği ifade edildi.

Enflasyon hedefi yüzde 2

FOMC’nin uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflediği kaydedilerek Komite’de bu hedeflere ulaşma konusunda risklerin daha iyi bir dengeye yerleştiği kanaatinin hakim olduğu vurgulandı.

Ekonomik görünümün belirsiz olduğu ve FOMC’nin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ettiği ifade edilen açıklamada, “Bu hedeflerin desteklenmesi amacıyla federal fon oranının yüzde 5,25-5,50 aralığında tutulmasına karar verilmiştir.” değerlendirmesine yer verildi.

Politika faizine yönelik herhangi bir ayarlamayı değerlendirirken gelen verilerin gelişen görünümün ve risk dengesinin dikkate alınacağı belirtilerek, “Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye doğru indiğine dair daha fazla güven duyana kadar politika faizini düşürmenin uygun olacağını öngörmüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bankanın daha önce planlandığı gibi elindeki hazine tahvilleri, kurum borçları ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri azaltmaya devam edeceği kaydedilen açıklamada enflasyonun yüzde 2 hedefine düşürülmesi konusunda güçlü bir kararlılığa sahip olunduğu yinelendi.

Mayıs ayında düşürmesi bekleniyor

Fed’in mayıs ayında ise faizi düşürmesi bekleniyor.

Beklentiler bu yönde olsa da belirsizlik fiyatlamaları etkiliyor.

Art arda 4 toplantıda faiz oranında değişikliğe gidilmedi

ABD’de yüksek enflasyon karşısında 2022’de varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022’den bu yana toplam 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştı.

Bankanın politika faizi söz konusu artışlarla 2001’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkmıştı.

Son kararıyla Fed, politika faizini art arda 4 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı, politika faizinde en son Temmuz 2023’te 25 baz puanlık artışa gidilmişti.

ABD’de enflasyon, Haziran 2022’de yıllık bazda yüzde 9 ile 1981’den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak geçen yıl aralıkta yıllık bazda yüzde 3,4 olarak kaydedilmişti.

“Bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inanıyoruz”

Başkanı Jerome Powell, “Politika faizi muhtemelen zirvede, ekonominin de beklendiği gibi seyretmesi durumunda, bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x