Erdoğan, Mısır’a gidecek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Şubat’ta Mısır’a bir ziyaret yapması bekleniyor.

Bloomberg’in Türk yetkililere dayandırdığı habere göre Erdoğan’ın ziyareti sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile yapacağı görüşmelerde Gazze’ye yardım sevkiyatı ve bölgedeki savaşın sona erdirilmesi için atılabilecek adımların görüşülmesi bekleniyor.

Erdoğan, 11 Kasım 2023’te İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi için bulunduğu Arabistan’ın başkenti Riyad’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya gelmişti.

Erdoğan, 22 Kasım 2023’te de “Gazzeli hastaların oradan çıkartılarak ülkemize getirilmesinin artarak devamını istiyoruz. En kısa zamanda bir Mısır seyahati düzenleyebilirim” demişti.

TÜRKİYE-MISIR İLİŞKİLERİ

Mısır’da Temmuz 2013’te askeri darbe gerçekleştirildi. Seçimle iş başına gelen Muhammed Mursi, darbeyle görevinden alınıp hapse atıldı. Yerine önce Adli Mansur sonra ise darbenin askeri mimarı Abdülfettah El Sisi geldi. Askeri darbeye Türkiye’nin gösterdiği tepki ikili ilişkilerin hızlıca gerilemesine yol açmıştı.

ERDOĞAN SERT İFADELER KULLANMIŞTI

Darbe sonrası Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçen Sisi ile ilgili Erdoğan sert ifadeler kullanmıştı. 2019 yılında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılan Erdoğan, resmi yemek programında Sisi ile aynı masada bulunmamak için yemek davetine katılmamıştı. Erdoğan, yemeğe katılmamasıyla ilgili yöneltilen sorular üzerine, “Aynı masaya oturup darbecileri meşrulaştırmam” cevabını vermişti. Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında da Sisi’ için ‘Tiran’ benzetmesini yapmıştı. Bu açıklama üzerine Mısır, Erdoğan’ı protesto etmişti.

“ZALİM, KATİL, DARBECİ…” DEMİŞTİ

Erdoğan, 2019 yılında yaptığı bir açıklamasında, “Darbeyle başa geçen şu andaki zalim Sisi, 50’ye yakın kişiyi idam etmiştir. Batı bu idamlara sessiz kalmıştır. Avrupa ülkeleri idamı yasaklarken, katil Sisi’nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdi…” demişti.

Erdoğan, Kasım 2022’de Katar’da Dünya Kupası’nın açılışı dolayısıyla liderlere verilen resepsiyonda, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile selamlaşıp tokalaşmıştı. Bu tokalaşma iki ülke arasında 9 yıl sonra en üst düzey görüşme olmuştu. Türkiye ve Mısır, 4 Temmuz 2023’te karşılıklı olarak büyükelçi atamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x