Nijerya Yüksek Mahkemesi, Devlet Başkanı Seçilen Tinubu’nun Zaferini Onayladı

Nijerya’da Yüksek Mahkeme, 25-26 Şubat’ta yapılan seçimde Devlet Başkanı seçilen Bola Ahmed Tinubu’nun zaferini onayladı.

Başkent Abuja’daki Yüksek Mahkeme, ana muhalefet partisi Halkın Demokratik Partisinin (PDP) adayı Atiku Abuba kar ve muhalif İşçi Partisinin (LP) adayı Peter Obi’nin itirazlarını değerlendirdi.

Ulusal kanalda canlı yayımlanan duruşmada, 7 yargıç oy birliğiyle Tinubu’yu “Nijerya’nın usulüne uygun olarak seçilmiş devlet başkanı” ilan etti.

Yargıç John İnyang Okoro, mahkemenin 25 Şubat’taki seçimi geçersiz kılmak için Tinubu’nun “sertifika sahteciliği” yaptığı iddiasına ilişkin yeni kanıtları kabul edemeyeceğini belirtti.

Okoro, “Benim görüşüme göre, temyiz başvurusunda bulunanların bu itirazının hiçbir temeli yoktur.” dedi.

Tinubu da yaptığı açıklamada, 8 aylık hukuk mücadelesinin sona ermesinin daha çok çalışması için bir “meydan okuma” olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı seçilen Tinubu, Nijeryalılara “zihniyetlerini değiştirmeleri ve kendisini desteklemeleri” çağrısında bulundu.

Abubakar ve Obi, itiraz etmişti

Nijerya’da 25-26 Şubat’ta yapılan devlet başkanı seçimini, iktidar partisi Tüm İlericiler Kongresi (APC) adayı Tinubu’nun yüzde 37 oyla kazandığı, seçimde ana muhalefet partisi PDP’nin adayı Abubakar’ın yüzde 29 ve İşçi Partisinin (LP) adayı Peter Obi’nin yüzde 25 oy aldığı açıklanmıştı.

Abubakar ve Obi, Nijerya Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonunun sonuçları internet sitesine gerçek zamanlı yükleyememesi dahil bazı usulsüzlük iddialarıyla Tinubu’nun zaferine Devlet Başkanlığı Seçim Dilekçesi Mahkemesinde itiraz etmişti.

Mahkeme ise 6 Eylül’de adayların itirazlarının “asılsız” olduğuna karar vermiş ve ülkede yapılan seçimlerde, Tinubu’nun, Nijerya’nın geçerli şekilde seçilmiş devlet başkanı olduğunu onaylamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir