İran’dan son dakika Rusya duyurusu! Nota verildi: Kabul edilemez!

Son dakika İran haberleri: İran, Rus-Arap İşbirliği Forumu sonrasında İran’ın kontrolünde olan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de egemenlik iddiasında bulunduğu Basra Körfezi’ndeki üç ada hakkında yapılan ortak açıklamaya tepki olarak Rusya’nın Tahran Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

İRAN, RUSYA’YA NOTA VERDİ

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükelçinin yokluğunda Bakanlığa çağrılan Rus Maslahatgüzara Tahran’ın protesto notası iletildi.

Açıklamada, “Basra Körfezi’ndeki üç adanın İran’a ait olduğu ve bu konuda herhangi bir tarafın iddiasının kabul edilemez olduğu” ifade edildi.

Rus diplomat ise İran’ın itirazlarını en kısa zamanda Moskova’ya ileteceğini belirtti.

İRAN İLE RUSYA ARASINDA BAE GERİLİMİ YAŞANMIŞTI

Fas’ta 20 Aralık’ta düzenlenen 6. Rus-Arap Forumu’nun ardından yayımlanan ortak açıklamada, “BAE’nin, Büyük Tunb, Küçük Tunb ve Ebu Musa adalarıyla ilgili İran ile yaşadığı anlaşmazlığın, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde ve ikili müzakereler yoluyla çözülmesi için tüm barışçıl çabalara destek” vurgusu yapılmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığınca 21 Aralık’ta yapılan açıklamada, Tahran’ın söz konusu 3 adadaki “egemenliğinin müzakereye açık olmadığı” ifade edilmişti. Konuyla ilgili dün İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov telefonda görüşmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir